Blog ZwrotyBankowe.pl

Czym jest prowizja kredytu i kiedy możesz ubiegać się o jej zwrot?

We wrześniu 2019 roku Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok ws. zwrotów bankowych, który spowodował, że zaczęliśmy przyglądać się całkowitym kosztom kredytów, w tym prowizji od kredytów, oraz warunkom ich zwrotu. Większość konsumentów nie jest świadoma, że ten wyrok dał im możliwość odzyskania nawet kilku tysięcy złotych. Dlatego w dalszej części artykułu wyjaśniamy, czym jest prowizja kredytu, jaka jest jej dopuszczalna wysokość oraz kiedy konsument może ubiegać się o jej zwrot.

Czytaj więcej

Czym jest zwrot prowizji od banku i dlaczego skorzystasz na przedterminowej spłacie kredytu?

Jako kredytobiorca masz prawo do wcześniejszej spłaty całości lub części kredytu przed terminem określonym w umowie. Co więcej, nie musisz wcześniej zawiadamiać banku o takim zamiarze. Z wcześniejszą spłatą kredytu konsumenckiego lub gotówkowego wiążą się także dodatkowe korzyści. W dalszej części artykułu przedstawimy, na jakie przepisy możesz powołać się w kontaktach z bankiem, a także wyjaśnimy, co to jest zwrot prowizji od kredytu i jakie inne prawa przysługują Ci w związku z wcześniejszą spłatą zobowiązania.

Czytaj więcej

Odstąpienie od umowy kredytowej a zwrot prowizji – wyjaśniamy

Odstąpienie od umowy kredytowej a zwrot prowizji

Bywa, że po zawarciu umowy kredytowej z bankiem konsument postanawia zmienić swoją decyzję. Może na przykład dojść do wniosku, że przedstawiona oferta nie była korzystna, albo inny bank może w międzyczasie zaproponować mu atrakcyjniejszą ofertę zawarcia umowy kredytowej. Czy da się jednak wycofać ze wcześniejszych ustaleń z bankiem? Tak – przepisy polskiego prawa chronią bowiem konsumenta i umożliwiają odstąpienie od umowy kredytowej. Co więcej, w takiej sytuacji należy ci się zwrot prowizji. Przeczytaj poniższe wyjaśnienia, a dowiesz się, w jakich przypadkach i jak możesz się o niego ubiegać.

Czytaj więcej

Zapadł wyrok TSUE ws. zwrotów bankowych – banki będą musiały oddać konsumentom część prowizji i innych opłat

W dniu 11 września 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał bardzo korzystny wyrok dla osób, które przed terminem spłaciły kredyt konsumencki lub pożyczkę, a nie otrzymały proporcjonalnego zwrotu kosztów bankowych, takich jak prowizja, opłaty administracyjne czy opłaty przygotowawcze. Jeśli zastanawiasz się, czy i ciebie dotyczy wyrok TSUE ws. zwrotów, zapoznaj się z poniższym artykułem – wszystko wyjaśniamy.

Czytaj więcej