Jak pobrać i czytać raport BIK?

Jak pobrać i czytać raport BIK?

Raport BIK

Pobranie raportu BIK jest bardzo łatwe i zajmuje dosłownie kilka minut. Zrobisz to online bez wychodzenia z domu. Dzięki niemu możesz zweryfikować swoją historię kredytową, a także pozostałe zobowiązania finansowe, oraz w razie potrzeby przedstawić go innym osobom i firmom. To dokument, który stanowi dowód Twojej rzetelności płatniczej i na podstawie którego bank oceni Twoją zdolność kredytową. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, jak pobrać raport BIK, jakie informacje zawiera i jak go czytać, aby wyciągnąć z niego jak najwięcej przydatnych danych.

Czym jest raport BIK?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) przechowuje informacje na temat wszystkich Twoich aktualnie spłacanych kredytach oraz tych, które już spłaciłeś. Jest to tzw. historia kredytowa, którą BIK gromadzi, aby bank albo inna instytucja finansowa, która udziela ci kredytu, mogli oszacować ryzyko związane z udzieleniem kredytu.

Z danych gromadzonych przez BIK korzystają jednak nie tylko banki, ale również firmy z sektora ubezpieczeniowego, leasingowego czy telekomunikacyjnego. Raport BIK stanowi bowiem kopalnię wiedzy na temat naszej historii kredytowej. Potwierdza też wiarygodność kredytową.

W jaki sposób powyższe informacje zostają zgromadzone w raporcie BIK? Instytucje finansowe przekazują je do Biura Informacji Kredytowej. Informacje o niespłaconych zobowiązaniach finansowych trafiają również do Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. (BIG InfoMonitor S.A.) w celu zwiększenia bezpieczeństwa polskiego systemu finansowego.

Jakie informacje zawiera raport BIK?

Raport BIK zawiera:

 1. Historię zobowiązań kredytowych i finansowych. W raporcie BIK znajdują się informacje o zakupach dokonywanych na raty, debetach na rachunkach rozliczeniowo-oszczędnościowych, kartach kredytowych, kredytach i zaciągniętych pożyczkach.
 2. Wskaźnik BIK Twojej sytuacji płatniczej. Dzięki niemu będziesz mógł sprawdzić, czy spóźniasz się ze spłacaniem poszczególnych rat.
 3. Tzw. scoring, tj. ocenę punktową BIK. To opracowana formuła matematyczna, która pomaga instytucjom finansowym ocenić ryzyko wiążące się z przyznaniem ci kredytu lub pożyczki. Im wyższy scoring, tym większe jest prawdopodobieństwo, że spłacasz wszystkie swoje zobowiązania finansowe w terminie.

Jak czytać raport BIK?

Po pobraniu raportu BIK warto zwrócić uwagę na poszczególne jego części:

 1. Wskaźnik BIK – pokaże, czy masz opóźnienia w płatnościach.
 2. Ocena punktowa BIK – jest obliczana na podstawie historii kredytowych w bankach. Możesz otrzymać oceny: doskonałą, bardzo dobrą, dobrą, umiarkowaną lub niską. Im wyższa, tym lepiej dla ciebie. Na ocenę punktową wpływają takie parametry jak: terminowość, korzystanie (aktywność kredytowa, tj. jak często składałeś wnioski o kredyt), wnioskowanie i doświadczenie (częstotliwość ubiegania się o kredyt). Dzięki ocenie punktowej możesz spojrzeć na swoją wiarygodność kredytową tak, jakby oceniał ją bank.
 3. Podsumowanie – zawiera zobowiązania kredytowe w BIK w trakcie spłaty. Pokazuje typ zaciągniętego zobowiązania kredytowego (np. kredyt mieszkaniowy, karta kredytowa), wysokość bieżących rat, kwotę pozostałą do spłaty, sumę zaległości oraz informację, czy bieżąca płatność została uregulowana. Raport wygeneruje w tym miejscu informację o liczbie zapytań kredytowych w BIK i niespłaconych długach oraz uregulowanych płatnościach.
 4. Informacje szczegółowe – to szczegółowe dane dotyczące zobowiązań w trakcie spłaty i zamknięte zobowiązania kredytowe w BIK. Możesz sprawdzić, kiedy nastąpiło opóźnienie w płatności lub spłata zadłużenia.
 5. Informacje finansowe z BIG InfoMonitor S.A.– znajdziesz tu dane o zaległościach w spłacaniu rachunków za energię, gaz, zakup towarów na raty itp.
 6. Zapytania o twoje dane w BIG InfoMonitor S.A. – znajdziesz tu dokładne dane podmiotu, który występował z zapytaniem o pobranie raportu BIK.

W raporcie BIK mogą pojawić się trzy kolory: żółty, który oznacza, że spóźniałeś się ze spłatą w wymaganych terminach, czerwony, który oznacza, że kredyt nie jest spłacony, lub zielony – który oznacza, że dokonałeś spłaty w terminie.

Jak i skąd pobrać raport BIK za darmo?

Pobranie raportu BIK jest bardzo proste i szybkie. Wystarczy wejść na stronę Biura Informacji Kredytowej i założyć konto. Pobranie raportu przez stronę BIK jest jednak płatne. Pobranie pojedynczego raportu kosztuje 39 zł (uwzględnia w szczególności scoring, historię spłat i możliwość wydruku), a pakietu 12 raportów wraz z usługami dodatkowymi 99 zł za cały rok kalendarzowy.

Raport możesz przeglądać na każdym czytniku, tj. na ekranie komputera, tablecie i na telefonie. Możesz go również zapisać w formacie PDF i wydrukować.

Niektóre banki umożliwiają pobranie aktualnego raportu BIK z poziomu konta internetowego. W przypadku gdy klient chce samodzielnie to zrobić, ale nie jest dobrze zaznajomiony z internetowymi kwestiami, jako Związek Zwrotów Bankowych służymy pomocą – możemy dostarczyć pocztą tradycyjną gotowy wniosek, który następnie wystarczy tylko wysłać Pocztą Polską.

Związkowi Zwrotów Bankowych raport BIK pozwala pomóc w odzyskaniu prowizji bankowej i innych kosztów kredytu. Jest potrzebny w sytuacji, gdy spłaciłeś kredyt konsumpcyjny lub gotówkowy, ale nie dysponujesz odpowiednimi dokumentami. W takiej sytuacji, gdy zwrócisz się do nas o pomoc w odzyskaniu prowizji, nie musisz samodzielnie pobierać raportu ani za niego płacić. Pobierzemy go w Twoim imieniu, nie żądając od ciebie żadnych opłat.

W jakich sytuacjach pobranie raportu BIK jest szczególnie przydatne?

Poniżej przedstawiamy możliwe sytuacje, gdy pobranie raportu BIK jest opłacalne:

 1. Gdy bank odmówił ci przyznania kredytu, o który się starałeś. Chcesz zweryfikować, dlaczego tak się stało i czy nie miały na to wpływu informacje zawarte w raporcie BIK, tj. czy nie zadecydowała twoja historia kredytowa, której przeanalizowanie mogło skłonić instytucję finansową do wydania decyzji odmownej.
 2. Jesteś w trakcie spłacania kredytu albo już go spłaciłeś i chcesz zweryfikować, czy informacja o terminowej spłacie na pewno widnieje w raporcie BIK. Dlaczego? Jeżeli wyraziłeś zgodę na umieszczenie w historii kredytowej danych o spłaconym przez ciebie kredycie, informacja ta powinna być w nim zawarta. Buduje ona twoją pozytywną historię kredytową i może ułatwić ci w przyszłości uzyskać kolejny kredyt. Ponadto, pobierając raport BIK, zweryfikujesz, czy informacje w raporcie są aktualne i prawidłowe.
 3. Planujesz starać się o kredyt. Dla przykładu zamierzasz kupić mieszkanie za kredyt hipoteczny i chcesz zweryfikować, jakie informacje będą widoczne dla banku, gdy będzie podejmował decyzję o przyznaniu ci kredytu.
 4. Chcesz zweryfikować swój scoring, aby sprawdzić, jak bank zweryfikuje wysokość ryzyka, by przyznać ci kredyt.
 5. Chcesz uzyskać informację, kto sprawdzał Twoją historię kredytową, jakie instytucje miały do niej dostęp i czy nie masz zaciągniętych zobowiązań, które są ci nieznane.

Jeżeli spłaciłeś kredyt konsumpcyjny lub gotówkowy przed terminem, a bank odmawia ci zwrotu części należnej prowizji i innych kosztów kredytu, skorzystaj z usług Związku Zwrotów Bankowych. Sprawdź, na naszej stronie, jakich potrzebujesz dokumentów, abyśmy mogli ci pomóc.

ZwrotyBankowe.pl